Mikuláš Koperník (1473 – 1543) v díle „Šest knih o obězích sfér nebeských” uvádí, že střed Země není středem světa, ale středem tíže a dráhy Měsíce. Všechny dráhy obklopují Slunce, jako by stálo v jejich středu, a proto střed světa leží poblíž Slunce. Poměr vzdálenosti Země-Slunce k výšce nebe stálic je mnohem menší než poměr zemského poloměru ke vzdálenosti Slunce, takže tato vzdálenost je proti výšce nebe stálic nepatrná. Všechen pohyb viditelný na nebi stálic není reálný, tak jak jej vidíme ze Země. Země se tedy otáčí s přidruženými elementy při denním pohybu jednou kolem svých pólů. Přitom zůstává nebe stálic nepohnuté jakožto nejzazší nebe. Všechen pozorovaný pohyb Slunce nepřísluší jemu samému, nýbrž je důsledkem rotace Země a jejího pohybu po kruhové dráze kolem Slunce, který je vlastní všem planetám. A tak se Země pohybuje několikerým způsobem. Co se u planet jeví jako pohyb zpětný a pohyb vpřed, není samo sebou, neboť se tak jeví ze Země. Její pohyb sám o sobě tedy stačí k vysvětlení četných rozmanitých jevů na nebi [38].
Koperníkovi vděčíme za vztažnou soustavu spočívající v těžišti naší sluneční soustavy a orientovanou svými osami k nebi stálic. Bez Koperníka by nebyly objeveny ani Keplerovy zákony, ani Newtonova gravitační teorie [38].
Z doby morových prázdnin a Newtonova nuceného pobytu na statku ve Woolsthorpe pochází velice známá historka, kterou ve stáří Newton potvrdil svému kolegovi (pietně nezveřejňováno do roku 1820). Bylo to tak, že jablko mu sice na hlavu nespadlo, ale při úplňku si všiml jablka na stromě a uvědomil si, že dosah zemské přitažlivosti nemá omezení. Síla udržující Měsíc na kruhové dráze kolem Země by mohla být totožná se silou působící pád jablka na Zemi. Též si uvědomil vztah mezi dostředivou silou působící na tělesa konající kruhový pohyb a třetím Keplerovým zákonem pro pohyb planet. Dostředivá síla byla již známa, neboť ji objevil Christian Huygens [1].
Došel k závěru, že těleso je přitahováno k centrálnímu tělesu silou nepřímo úměrnou druhé mocnině vzdálenosti obou těles. Provedl kontrolní výpočet a zjistil, že výsledek nesouhlasí s pozorováním, tedy tyto výpočty odložil skoro o 20 let, až do doby, kdy se upřesnila data týkající se popisu tvaru a dráhy Země [1], [8].
Celý text se vzorci v PDF je zde: Gravitační zákon