10. srpna 1675 král Karel II. položil základní kámen Královské greenwichské observatoře a v létě následujícího roku už Royal Greenwich Observatory stála. V té době byl také zřízen úřad královského astronoma, aby řídil práci observatoře a podporu navigace. Byl určen pro astronomický vědecký výzkum vedený Johnem Flamsteedem (1646 – 1719), po němž získal jméno „Flamsteedův dům”. Ten se později stal sídlem přesného měření času a Námořního úřadu Jejího Veličenstva. Základem pro měření zeměpisné polohy byl nultý poledník, ustanovený roku 1851 a přijatý na mezinárodní konferenci roku 1884. Původně byla jeho poloha vyznačena na dvoře observatoře mosazným páskem, později páskem z nerezové oceli a od 16. prosince 1999 silným zeleným laserovým paprskem, osvětlujícím londýnské noční nebe. V současné době se v budově nachází muzeum astronomických a navigačních přístrojů. Mezi jinými je možno vidět ceněný lodní chronometr, který vynalezl anglický tesař a hodinář John Harrison (1693 – 1776). Tento chronometr byl přelomovým v dějinách námořní přepravy, neboť umožňoval bezpečnou plavbu na dlouhé vzdálenosti [22].
John Flamsteed (1646 – 1719) se stal ředitelem hvězdárny na přímluvu samotného Newtona, ten po něm na oplátku chtěl včasné předávání výsledků měření. Možná si Flamsteed myslel, že geniální Newton obratem ruky odvodí významné důsledky daných dat, ke kterým by mohl dospět časem i on sám, a proto si musel nejednou vyslechnout nepříjemnou domluvu ze strany jen o čtyři roky staršího kolegy [1].
V této observatoři byl jedno období počítán Greenwichský hlavní (střední) čas, neboli Greenwich Mean Time – GMT, udávající čas v časovém pásmu základního poledníku, který je založen na rotaci Země. Později byl nahrazen časem založeným na atomových hodinách, které jsou na rotaci Země téměř nezávislé, pomineme-li vliv dilatace času a přestupné sekundy. Jedná se o souřadnicový čas nazývaný Coordinated Universal Time – UTC, který je základem občanského času, kdy jednotlivá časová pásma jsou definována svými odchylkami od UTC [22].